سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنیdr.sokhani cartoon

سایت طنزوکاریکاتور دکتر رحمت سخنی

داستان ذندگی اولین کاریکاتوریستهای جهان

اقتباس: دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه   

آگوستینو کاراچی نقاش ایتالیایی اولین هنر مندی بود که برای سرگرمی خود و دوستانش از چهره واقعی، تصاویر کمیک می‌کشید. کسانی که از کارگاه او دیدن می‌کردند، سوژه‌های تصاویری وی می‌شدند. این بازدید کنندگان چهره خود را به صورت سگ، خوک، قاطر و یا حتی پارچ آب و قرص نان می‌دیدند.معروفترین کاریکاتوریست در قرن 18 میلادی نقاش انگلیسی ویلیام هوگراث بود(1764-1697). هوگراث نمی‌خواست به عنوان یک کاریکاتوریست شناخته شود. در حقیقت کارهای وی بسیار جدی تر از کاریکاتورهایی بود که پیش از آن کشیده شده بود. در طرح هاو نقاشی‌های وی تمام چیزهای شیطانی و احمقانه در انگلستان آن زمان نشان داده شده است. او به ندرت چهره واقعی مردم را می‌کشید، اما شخصیت‌ها در تصاویر وی شامل آدمهای خوب و بد، مستها، مردان و زنان مد پرست هستند. هوگراث هنرمندی بزرگ بود و نشان داد که یک کاریکاتوریست تا چه اندازه می‌تواند پر معنا باشد. دیگر هنر مندان انگلیسی برای نمایش زشتی و حماقت بویژه در سیاست از شیوه هوگراث پیروی کردند. از جمله کاریکاتوریست‌های ایرانی به توکا نیستانی و مسعود مهرابی می‌توان اشاره کرد. مسعود مهرابی اولین ایرانی بود که چندین نمایشگاه کاریکاتور در خارج از کشور برگزار کرد و اولین ایرانی بود که جوایز بین‌المللی از جمله مدال نقره جشنواره کاریکاتور ژاپن و مدال برنز برلین را دریافت کرده است. کاریکاتوریست‌های مشهور دیگر عبارتند از:


نوشته شده در یکشنبه 96/5/22ساعت 6:3 عصر توسط دکتر رحمت سخنی نظرات ( ) |

سایت طنزوکاریکاتور دکتر رحمت سخنی

داستان تاریخچه پیدایش کاریکاتور در دنیا 

اقتباس: دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه 

هنر کاریکاتور خیلی پیش از پیدایش روزنامه‌نگاری و حتی اختراع صنعت چاپ در دنیا رواج داشته و در واقع عمری به درازای تاریخ مکتوب انسان دارد. این هنر در عصر باستان شناخته شده و رواج داشته است. اولین کاریکاتورهایی که در آنها مسائل سیاسی و اجتماعی مطرح شد، در حفاری‌های شهر پمپی به دست آمده که تقریبأ 1900 سال پیش در زیر گدازه‌های آتش فشانی پنهان بود. این کاریکاتورها بر روی ستون‌های سنگی کنده شده بود و در معرض دید همگان قرار داده می‌شد. در قرن اخیر اگر چه درنقاشی‌های نقاشان بزرگ قرن 16 میلادی، از قبیل هولباین، بروگل نقشهای کاریکاتور فراوان به چشم می‌خورد، اما سنت کاریکاتور سازی که اساس آن تأکیدبرجنبه‌های خنده آور اشخاص،موضوع کاریکاتور است. در قرن 17 میلادی به دست آگوستینوکاراچی در ایتالیا پایه‌گذاری شد. 

dr.rahmat.sokhani@gmail.com

 Dr.Rahmat Sokhani

منبع :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1 


نوشته شده در یکشنبه 96/5/22ساعت 5:55 عصر توسط دکتر رحمت سخنی نظرات ( ) |

سایت طنزوکاریکاتور دکتر رحمت سخنی

کاریکاتور یا کارتون در یک نگاه 

اقتباس: دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه   

کاریکاتور یا کارتون نوعی نقاشی است که سوژه دلخواه را به صورت مضحک و خنده آوری ترسیم می‌کند.واژهکاریکاتور از فعل کاریکاره ایتالیایی، به معنی بار کردن گرفته شده‌است.کاریکاره جریمه‌کردن و توبیخ‌کردن نیزمعنی می‌دهدو به نظر می‌رسدکه نخستین بارتوسط شخصی به نام موسینی درسال 1646 میلادی به کاررفته باشدو او نیزبه نوبه خود این واژه راکاراچی،یعنی نقاشی‌های خیابانی بلونیایی هم عصر خویش گرفته باشد. چرا که ایننقاشی‌ها همواره دارای عناصری اغراق‌آمیز بودند که سوژه‌ها را مضحکه می‌کردند.همچنین ممکن است که کاریکاتو از واژه کاراتره (caracter) ویا کارا اسپانیایی به معنای صورت اخذ شده باشد. عمده‌ترین بخش هرکاریکاتورصورت آن است.فی المثل درصورت‌های کاریکاتوری که آلبرشت دورر و لئوناردو داوینچی هر دو مستقلاً حدودسال 1500 ترسیم کرده‌اند،صورتهایی بادماغ دراز و چانه درازمشاهده می‌کردند.

dr.rahmat.sokhani@gmail.com

 Dr.Rahmat Sokhani

منبع :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1 


نوشته شده در یکشنبه 96/5/22ساعت 5:43 عصر توسط دکتر رحمت سخنی نظرات ( ) |

افتتاح سایت طنزوکاریکاتوردکتر رحمت سخنی  

سایت طنزوکاریکاتور دکتر رحمت سخنینوشته شده در یکشنبه 96/5/22ساعت 5:32 عصر توسط دکتر رحمت سخنی نظرات ( ) |
<      1   2   3      


کد قالب جدید قالب های پیچک