سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنیdr.sokhani cartoon

سایت طنزوکاریکاتور دکتر رحمت سخنی

بیوگرافی کاریکاتوریست ایتالیایی جیووانینو اولیویرو جوزپه گوارسکی 

اقتباس: دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اورمیه  

او در خانواده‌ای از طبقه متوسط در نزدیکی شهر پارمای ایتالیا به دنیا آمد. پس از ناکامی در تحصیلات دانشگاهی به مشاغل مختلف روی آورد تا این که سرانجام در 1929 سردبیر مجله‌ای فکاهی به نام کوریره امیلیانو را به عهده گرفت و در سالهای 1936 تا 1943 سردبیری مجله فکاهی دیگری به نام برتولدو به عهده او گذاشته شد.

در طی جنگ جهانی دوم دولت موسولینی را مورد انتقاد قرار داد که همین انتقادات مشکلاتی را برای‌اش فراهم آورد در همین دوران برادرش در جبههروسیه مفقودالاثر شد و او شبی از ناراحتی مست کرد و تا صبح در خیابان‌ها عربده کشید و به فاشیست‌ها ناسزا گفت که موجب دستگیری او شد و مدت‌ها در بازداشتگاه‌های آلمانها به‌سر برد تا این که به سربازی رفت و به جبهه اعزام شد.

در سال 1943، هنگامی که ایتالیا با نیروهای متفقین پیمان متارکه جنگ را امضا کرد، او در جبهه شرقی بود و چون حاضر به همکاری با آلمان نشد دستگیر و تا پایان جنگ در اردوگاه اسراء در کشورلهستان به سر برد و توسط ارتش انگلیس آزاد شد. بعد از بازگشت به کشور به کاریکاتورکشی روی آورد و البته پیش از آن حتا دست به کار دربانی و نگهبانی هم زده بود. به میلان رفت و ابتدا سردبیر هفته‌نامه «برتولدو» و سپس ناشر و سردبیر روزنامه فکاهی «کاندیدو» شد و طنزهای سیاسی او مخاطبین بسیاری یافت.در 1950 با خلق دون‌کامیلو شهرتی جهانی پیدا کرد.

در سال 1954 به اتهام افترا بازداشت شد. او نامه‌ای را انتشار داده بود که در آن از قول رهبر مقاومت ایتالیا د گاسپری که بعدها به نخست وزیری رسید، از متفقین خواسته شده بود رم را بمباران کنند. دادگاه او را به دوازده ماه زندان محکوم کرد اما به دلیل خوش‌رفتاری زودتر آزاد شد.

در 1956 وضع سلامتی‌اش وخیم شد و برای درمان به سویس رفت. در 1957 از سردبیری کاندیدو کناره گرفت، ولی هنوز در آن مجله مطلب می‌نوشت. سرانجام در 1968 در پی حمله? قلبی درگذشت.

از آثارجیووانینواولیویروجوزپه گوارسکی میتوان به :

1- کتابهایش :  دن کامیلو و پسر ناخلف، دنیای کوچک دن کامیلو و ...

2- رمانهایش :شوهر مدرسه‌ای، ترجمه? جمشید ارجمند، 1379، ناشر: کتاب پرواز کارلوتا و عشق، ترجمه جاهد جهانشاهی، ناشر: پاییز 

3 - مجموعه داستاهایش :دنیای کوچک دن کامیلو، ترجمه? جمشید ارجمند، ناشر: شرکت تهران فاریاب دن کامیلو و پسر نا خلف، ترجمه مرجان رضایی(1385)، ناشر: نشر مرکز دن کامیلو بر سر دو راهی ، ترجمه مرجان رضایی، ناشر: نشر مرکز دن کامیلو و شیطان ، ترجمه مرجان رضایی، ناشر: نشر مرکز زندگی خانوادگی، ترجمه منوچهر محجوبی (با نام «خانه نینو»)

اشاره نمود. 

  • dr.rahmat.sokhani@gmail.com

     Dr.Rahmat Sokhani

    منبع :

    https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1 


  • نوشته شده در یکشنبه 96/5/22ساعت 10:42 عصر توسط دکتر رحمت سخنی نظرات ( ) |


    کد قالب جدید قالب های پیچک